باران
این پایگاه صرفا جنبه یک دفتر خاطرات الکترونیکی که تمامی ابعاد خاطرات را در برنمیگیرد را دارد و تنها اوراقی را به یادگار میگذارم
 
نوشته شده در تاریخ سه‌شنبه 2 اسفند‌ماه سال 1390 توسط محمد معین امیرمجاهدی | 4 نظر

یکشنبه غم انگیز

تا شب دوام نمی آورم

در تاریکی و سایه....تنهایی مرا می آزارد

با چشمانی بسته تو از کنارم می روی...!

تو آرمیده ای و من تا صبح منتظر

سایه های مبهمی را میبینم...از تو خواهش می کنم

به فرشته ها بگویی مرا در اتاق تنها بگذارند

یکشنبه غم انگیز....

چه بسیار شنبه ها تنها در سایه ها

               و من امشب خواهم رفت

چشمانم را چون شمع پر فروغی می درخشد 

دوستانم برایم گریه نکنید که مزارم نور باران است

به خانه بر می گردم جانم به لبم رسیده است

در سرزمین سایه ها تنها بخواب میروم                       

        یکشنبه غم انگیز


 حتما مطلب را ادامه کنید.

     30/11/1390


الوعده وفا

قرار بود با همکاری یکی از دوستان به صورت پرسش و پاسخ یک بخش جدید به این وب اضافه کنم تحت عنوان"نگاهی به سینما جهان".
که در این بخش چندتا  از دوستان فارغ التحصیل هنر و ادبیات نمایشی دانشگاه تهران هم کمک میگیریم که در آینده بیشتر با اونا آشنا خواهید شد.

این شعر مقدمه ای برای بررسی و بهتر دیدن فیلم"یکشنبه غم انگیز" بود.سعی بر این بود که مطلب خلاصه و مفید بوده باشه.

یکشنبه غم انگیز

این فیلم یک ملودرام عاشقانه است که بر اساس رمانی از "نیک بارگو" ساخته شده است."رولف شوبل" کارگردان و فیلم نامه نویس یکشنبه غم انگیز با خلق لحظاتی بسیار زیبا این فیلم را به یک اثر جاودانه تبدیل کرده است.

ما در شروع این فیلم می بینیم که فیلم با فلش بکی (flash back) به گدشته آغاز می شود. فلش بکی که از نقطه پاین ، جایی که یکسری مهمان های ویژه برای رستورانی در بوداپست مجارستان آمده اند، داستان را آغاز می کند.

در میان آنها پیرمردی 80 ساله به نام هانس  از همه مهمتر جلوه می کند.چون برای شنیدن آهنگی که در سالهای پیش در این رستوران نواخته می شد، آمده است.

در یکشنبه غم انگیز ما شاهد 3 خط داستانی هستیم

اول اینکه داستان یک آلمانی به نام هانس که از ایلونا جواب منفی شنیده است و دست به خودکشی می زند اما توسط سابو (صاحب رستوران)نجات پیدا میکند و دوباره مجبور می شود که به آلمان برگردد.

دوم  مثلث عاشقانه سابو ،آندره و ایلونا است

سوم هم داستان یکشنبه غم انگیز یا آهنگ آهنگساز مجارستانی( آندره) است.

ما می بینیم که در این فیلم  نویسنده به زیبایی از یهودی بودن سابو استفاده می کند تا به مساله هولوکاست و جنگ بپردازد . جنگ ، که در هر لایه ای ، خانمان سوز و پر از فاجعه های استثنایی است.که هانس به عنوان نماینده جنگ به مخاطب معرفی می شود و در مقابل از عشقی سخن می گوید تا کنتراستی(تضاد) زیبا  بین جنگ و عشق را بیان کند.

زمانی فیلم دگرگون می شود که هانس از المان باز می گردد. هانسی که اکنون به کلی دگرگون شده است. این بار به جای این که از هانس شاهد عشق باشیم  شاهد خیانت و خشونت هستیم.نویسنده از زمان برگشتن هانس ، داستان عشقی سست را عمیق می کند وبا این تمهید آن را برای مخاطب بیش از پیش جذاب می کند.

این فیلم با اینکه نواقصی دارد اما کارگردان با ایجاد لحظاتی پر از تعلیق به خلق صحنه هایی دست زده که مخاطب را تا پایان فیلم با خود به همراه می کشد.

در پایان ما از دیالوگ ها صحبت می کنیم.دیالوگ هایی که برای ما بسیار شنیدنی است. اگرچه فیلمنامه باز مساله جنگ را مد نظر داشته که برای ما تکراری است اما با ایجاد دیالوگ هایی پر قدرت  به آن جان تازه ای می بخشد . ما نمونه ای از این دیالوگ ها را یادآور می شویم تا به فیلمنامه جذاب یکشنبه غم انگیز اشاره ای کرده باشیم.

در یکی از بیاد ماندنی ترین سکانس های فیلم دیالوگ بسیار زیبایی را شاهدیم. زمانی که هانس از سابو می خواهد که برای او جوکی تعریف کند و سابو قصه فرمانده آلمانی را به نام مولر برایش می گوید:

"یه وقتایی که زندانیا  کفر مولر  رو در میاوردند مولر برای اینکه ثابت کند که یه آلمانی اصیله به زندانیا می گفت که کدوم چشم من مصنوعیه ؟اگه اونا درست می گفتند آنها رو می بخشید و اگه اشتباه میگفتند دستور می داد اونا رو تیر باران  کنند.یه رزو یک زندانی به نام ژاکوب برای این بازی انتخاب می شود . مولر از اون می پرسه که کدوم چشم من مصنوعیه ؟!

ژاکوب گفت : چشم چپتان مصنوعیه .            

فرمانده مولر با تعجب میگه که از کجا فهمیدی؟ در همین لحظه ژاکوب گفت که : چون تنها از چشم چپتان با من با مهربانی نگاه میکنید.!"

این دیالوگ بازگو کننده ی ،تمام خشونت های جنگ به جامعه انسانی است.

امید وارم که با این متن تا حدی به ارزش های این فیلم اشاره کرده باشم و شما نیز بهره برده باشید.

نظرات شما موجب تشکر از دوست عزیزم ستار گودرزی است.

یا علی

VPN price

قالب وبلاگ


دانلود آهنگ جدید